Person:Ma gcig lab sgron

From gDams Ngag mDzod
Jump to: navigation, search

Classical Tibetan Authors མ་གཅིག་ལབ་སྒྲོན་    ma gcig lab sgron    Machig Labdron

Other names
  • ma gcig labs sgron
  • ma cig lab sgron
  • ma cig lab kyi sgron ma
  • མ་གཅིག་ལབས་སྒྲོན་
  • མ་ཅིག་ལབ་སྒྲོན་
  • མ་ཅིག་ལབ་ཀྱི་སྒྲོན་མ་
Dates
Year of birth:   1055
Year of death:   1149
Place of birth:  
Tibetan date of birth
Gender:   Female
Element:   Wood
Animal:   Sheep
Rab Jyung:   1
About
Affiliations
Incarnations
Teachers
Grwa pa mngon shes  Pha dam pa sangs rgyas  bsod nams bla ma  a ston
Students
rgyal ba don grub  khu sgom chos kyi seng+ge
Biographical information
'
Links
BDRC link
https://www.tbrc.org/#!rid=P3312
Treasury of Lives link
http://www.treasuryoflives.org/biographies/view/Machik-Labdron/5644
Himalayan Art Resources or other art resource link
https://www.himalayanart.org/items/57037
Images
Notes


Works in the gdams ngag mdzod

  1. Volume 14, Text 2 pp 7-17: Shes rab kyi pha rol tu phyin pa zab mo gcod kyi man ngag gi gzhung bka' tshoms chen mo
  2. Volume 14, Text 6 pp 81-99: shes rab kyi pha rol tu phyin pa'i man ngag gcod kyi gzhung shes rab skra rtse'i sa gzhung spel ba rin po che'i gter mdzod
  3. Volume 14, Text 7 pp 101-113: shes rab kyi pha rol tu phyin pa'i man ngag yang tshom zhus lan ma
  4. Volume 14, Text 9 pp 116-130: shes rab kyi pha rol tu phyin pa'i man ngag bdud kyi gcod yul las nying tshom
  5. Volume 14, Text 12 pp 155-164: khyad par gyi le lag brgyad pa
  6. Volume 14, Text 14 pp 173-184: zab mo bdud kyi gcod yul gyi khrid yig
  7. Volume 14, Text 20 pp 297-334: gcod kyi tshogs las yon tan kun 'byung gsungs rgyun 'khrul med ltar bkod pa bzhugs pa'i dbu phyogs
  8. Volume 14, Text 21 pp 335-336: ring brgyud kyi gsol 'debs ma gcig gis mdzad par ban sgar 'jam dpal bzang pos kha bskang ba

Names

Tibetan:མ་གཅིག་ལབ་སྒྲོན་

Wylie:

Other Transliterations in use:

Dates

1055 - 1149? (the source of dates are from The Crystal and the Way of Light by Namkhai Norbu, John Shane, Snow Lion Publications, 1999.)

Other Biographical Information

Main Students

rgyal ba don grub - her son

Main Teachers

Pha dam pa sangs rgyas

bsod nams bla ma

a ston

Quotes

Writings About Ma gcig lab sgron

Writings